wtorek, 7 marca 2017

Lubimy czytać i... pisać :)

Na początek kilka ciekawych opracowań przeczytanych lektur i ulubionych książeczek stworzonych przez Uczniów. 

Zapraszamy do lektury! 

Tytuł: „Królewna Karolinka nie może zasnąć
Autor: Agnieszka Sobich
Opracowanie: Karolina Wroceńska

        Książkę tę napisała dla mnie i o mnie z dedykacją moja ciocia Agnieszka. Opowiada ona o małej królewnie Karolince, która nie może zasnąć w swoim łóżeczku, chociaż liczy owieczki. Postanawia poszukać, gdzie ukrył się jej sen. Wyrusza na poszukiwania z misiem i koroną na głowie, która jej ciągle spada na czoło. Sprawdza w całym pałacu: na korytarzu, w kuchni, na wieży astronoma, w sali rycerskiej, w sali terenowej. Jednak tam wszyscy smacznie i głęboko śpią. Smutna królewna wraca do swojej komnaty i do swojego łóżka. Wtedy przychodzi mama królowa. Przytula, całuje i otula Karolinkę. Dziewczynka wreszcie zasypia…

Tytuł: „Zaczarowana zagroda”
Autorzy: Alina i Czesław Centkiewiczowie
Opracowanie: Aleksandra Weronika Stańczuk

            Książka „Zaczarowana zagroda” opowiada nam o pingwinach mieszkających na Antarktydzie. Profesor Dobrowolski razem za grupą badaczy postanowili zbadać dokładną trasę, jaką pokonują pingwiny Adeli. Zakładali ptakom obrączki z datą i nazwą stacji oraz malowali na grzbiecie jednym zielonym, drugim czerwone paski. Badacze wcześniej musieli zbudować zagrodę z brył lodu, aby zapędzić tam ptaki. Całymi dniami łapali pingwiny do zagrody, a nad ranem okazało się, że ich tam  nie ma. Został tam jedynie mały pingwin z łatką na brzuchu, którego nazwali Elegancik. I tak się działo kilka razy. Profesor z grupą postanowili sprawdzić, jak to możliwe, wychodząc wieczorem pod zagrodę, chcąc dowiedzieć się, w jaki sposób  z niej wychodzą. Okazało się, że ptaki są bardzo sprytne. Elegancik i jego kolega stanęli jeden na drugim, a pozostałe wspinały się, jak po drabinie, na szczyt zagrody, zjeżdżając na brzuszkach na drugą stronę. W zagrodzie został tylko Elegancik, którego nie miał kto podsadzić.
            Ptaki opuściły Antarktydę i udały się w cieplejsze rejony. Dzięki obrączkom badacze mogli śledzić ich trasę. Okazało się, że niektóre pływały do Oceanu Indyjskiego. Elegancik dopłynął do Oceanu Atlantyckiego. Z przeprowadzonych badań okazało się, że na wiosnę ptaki wracają w to samo miejsce i gniazda, w którym były poprzednio.

Tytuł: „Figa tęskni za domem”
Autor: Holly Webb
Opracowanie: Weronika Izabela Sawczuk

Książka opowiada o piesku, o imieniu Figa i jego właścicielce Madzi.
Dziewczynka razem z rodzicami przeprowadzała się do nowego domu i na kilka dni oddała pieska do domu babci. Figa bardzo tęskniła za właścicielką i postanowiła sama wrócić do Madzi. Przez kilka dni piesek błąkał się po ulicach. Na swojej drodze spotkał krowę i wędkarza, któremu ukradł kanapkę. Magda była zrozpaczona, bo nie wiedziała gdzie jest jej pies. Po kilku dniach Figa odnalazła dom Madzi, ale ona już tam nie mieszkała. Piesek postanowił pójść do domu Basi, przyjaciółki Madzi. Gdy Basia zobaczyła Figę, natychmiast powiedziała o tym Madzi. Dziewczynka bardzo się ucieszyła, tak że łzy zakręciły się jej w oczach.
Od tej pory Madzia i Figa nie rozstawały się na krok.

Tytuł: „Kacper”
Autor: Mick Inkpen
Opracowanie: Kinga Safonow

Kacper ma zmartwienie. Ktoś lub coś wygryzło dziurę w jego pudełku z zabawkami. Co to może być? Kacper zastanawia się czy jego zabawki są bezpieczne.
Kiedy zgasił światło okazało się, że jedna z jego zabawek zaczęła sama chodzić, piesek przestraszył się. Po chwili okazało się, że to małe myszki chciały zrobić sobie gniazdo w pudełku Kacpra.
Piesek pozwolił myszkom zamieszkać u siebie, po jakimś czasie myszki miały mnóstwo dzieci.

Tytuł: „Szewczyk Dratewka”
Autor: Janina Porazińska
Opracowanie: Bartosz Filipkowski

            Historia opowiada o biednym chłopcu, który nazywał się szewczyk Dratewka. Jego majątkiem była torba i kromka chleba. Wędrował i naprawiał obuwie.
            Pewnego dnia szedł przez las i zobaczył rozsypane mrowisko. Zdjął czapkę i pomógł mrówkom. Zgarnął im mrowisko na jedną kupę. Mrówki podziękowały za pomoc. Obiecały mu pomóc jak będzie w potrzebie. Poszedł dalej. Po drodze pomógł jeszcze pszczołom naprawić barć. Dzikie kaczki nakarmił chlebem. Zwierzęta podziękowały dratewce i powiedziały, że jak będzie w potrzebie to mu pomogą. Zaszedł do zamku, gdzie była zamknięta panna w wieży. Zamknęła j tam czarownica. Ludzie mówili, że dla śmiałka, który chce uratować pannę z wieży, czarownica ma dwie roboty i jedną zagadkę. Wielu straciło głowę. Szewczyk Dratewka poszedł do czarownicy. Dostał jedno zadanie. Musiał rozdzielić piasek od maku. Pomogły mu mrówki. Dostał drugie zadanie. Musiał znaleźć kluczyk w stawie. Pomogły mu kaczki. Czarownica dała ostatnią zagadkę. Dziewięć panien jednakowo ubranych siedziało w pokoju. Dratewka musiał odgadnąć, która to panna z wieże. Pomogły mu pszczoły. Czarownica ze złości zamieniła się w ptaszysko i odleciała. Dratewka i panna z wieży ożenili się.
            Polecam tę książkę, ponieważ uczy, że warto pomagać. Dobro zawsze wraca.

Tytuł: „Na zdrowie”
Autor: Małgorzata Strzałkowska
Opracowanie: Maciej Strzałkowski

       Ta książka podobała mi się, bo opowiada o zdrowym życiu. W zabawny sposób opisane jest w niej dbanie o higienę osobistą. Proponuje ona, żeby często spacerować i uprawiać sporty. Trzeba często myć ręce, żeby być zdrowym. Na końcu są obrazki jak żyć zdrowo.CDN... 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz